V akých jednotkách sa meria láska

Autor: zuzana michalcová | 12.4.2011 o 8:06 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  1851x

Psychológ jej poradil, že vždy, keď dostane chuť si ublížiť, má sa postaviť nahá pred zrkadlo, pozrieť na všetky jazvy, ktoré už na tele má a povedať si, aj keď cez slzy, že je krásna.

 

Stála pred zrkadlom, pozerala na seba a netušila, čo sa deje. Celú nohu mala krvavú a dorezanú.

„Prídi, prosím ťa, niečo sa stalo.“ Plakala do telefónu a ani nevedela, o čo ide. Pamätala si, že pred ňou schoval všetky ostré predmety a vzal si ich do práce. Vedela, že bola v meste vybaviť nejaké veci na úrade a po ceste domov sa zastavila v drogérii. Pri pokladni jej padol pohľad na žiletky, ktoré kedysi používala na krájanie biologických preparátov na labákoch. Kúpila balenie a potom jej pamäť vynechala.

Ďalšia spomienka je telefonát priateľovi a jeho odpoveď: „Hneď som tam, vydrž a nič nerob.“

...

„Milujem ťa, ty môj trubiroštek, milujem ťa.“ Opakoval stále dokola, aj keď ona len cez slzy krútila hlavou. Dezinfikoval jej nohy. Na jednej narátal 82 zárezov dlhých asi 10 centimetrov, na druhej 12 cez celé stehno. „A keď ťa teraz niekam vezmem, tak len preto, že ti chcem dobre. Ver mi.“

...

Sedela v kresle a prestávala komunikovať. Maximálne pokývala hlavou, keď sa jej ten chlap niečo spýtal. Pozrela na priateľa, nech odpovedá on. Donútil ju sem ísť, tak nech si to sám vyžerie.

„Pozrite, jediné, čo vám môžem odporučiť, je testovanie. Urobíme pár vyšetrení a zistíme, čo je s vami. Potom môžete byť na čistom. A budeme s tým môcť začať niečo robiť.“

....

„Zlatko, ja viem, že je to ťažké. Že máš pocit, že ťa už nemilujem a že ani ty nevieš, čo ku mne cítiš. Zlatko, ale začneme sa liečiť, dobre? A potom to bude lepšie ...“

...

Zostala sama. V trochu lepšej chvíľke, vedela triezvo uvažovať a nájsť dôkazy o tom, že ju miluje. Každú noc dvakrát vstal, aby jej vyumýval rany, aby sa jej tie hnusné, mokvajúce zárezy neprilepili o posteľnú bielizeň a aby ju ráno nemusela zo seba stŕhať. Lebo odmietla ísť k doktorovi, ktorý by ju zavrel na psychiatriu k bláznom. ... V lete vydržal polhodinu pískať, aby vyplašil medveďa, ktorého sa ona tak bála. ... Keď sa raz už vyše dvoch týždňov chystali opustiť realitu a zájsť na rande, zrušila to s odôvodnením: „Zlatko, prídi prosím po mňa, nie je mi dobre.“ Prišiel, strčil jej do úst teplomer, nameral 39,9°C, vzal ju na ruky, zaviezol k lekárovi, na celý týždeň si vzal dovolenku a staral sa o ňu. Prvé dva dni nevládala sama prejsť ani na záchod, ďalšie dni bola nervózna z toho, že musí tak dlho ležať a nesmie ísť von. ... Utieral po nej zvratky, keď jej raz prišlo tak zle, že nedobehla a potom mu odpadla na chodbe. ... Chodil s ňou na gyndu, lebo z neho mala neskutočný strach. ... Vždy si pamätal, čo hovorí a objal ju práve vtedy, keď to najviac potrebovala.

...

Miluje ma ... s tým presvedčením šla na vyšetrenie. Urobila testy, prišla si po výsledok. Bolo jej do plaču, keď počúvala o inhibovanom percepčno-kognitívnom neviem-čom, o suicidných sklonoch, depresii a o odporučení na návštevu psychiatrie a nastavení na liečbu antidepresívami.

...

Vzal si dovolenku a počkal tam s ňou. Keď tam čakala, uvedomila si, aké má šťastie, že má jeho. Pustili pred seba mladú ženu. Jej matka sa prišla poďakovať: „Je od vás, pekné, že ste ju pustili. Muž ju týra. Berie jej malú. Prečo tie svine zostávajú a dobrí ľudia, ako môj muž, musia umrieť?“

...

„Takže. Koľko máte rokov?“

„22.“

„Ste vydatá alebo slobodná?“

„Slobodná.“

„Čítala som váš psychologický posudok, mohli by ste mi povedať, čo vás trápi?“

Rozplakala sa. Nevládala hovoriť.

„Môžem si zavolať priateľa?“

...

Hovoril za ňu, lebo ona nevládala. Nevládala opakovať, čo jej je, prečo nemá chuť žiť a prečo ju približne raz za polhodinu kontrolujú – kde je, s kým je, čo robí, či je ešte živá.

...

„Dobrá správa je, že ste neurotická. Nie je to ani schizofrénia, ani bipolárna porucha. Nemáte vážnu poruchu osobnosti, tomu sa kedysi hovorilo psychopatia. Predpokladá sa, že neurózou prejde počas života každý človek. Tá vaša je ťažká, ale je dobre, že ste sa rozhodli prísť a začať sa liečiť. Prídete znova o tri dni. A za ten čas mi sľúbte jedno, nezabite sa. Nechcem sa o vás báť. Sľúbte mi to.“

Prikývne. Skúsi to. Aj keď práve zajtrajšok si vybrala za svoj deň.

...

Číta si príbalovú informáciu ku všetkým liekom. Každý z nich vo veľkých dávkach spôsobuje kómu alebo aj smrť. Keby zjedla všetky tri krabičky naraz, zomrie, to je isté.

„Čo robíš?“

„Nič, len si čítam, aké majú nežiaduce účinky.“

„Chceš sa predávkovať? ... Počuješ ma, chceš si niečo urobiť?“

Vezme jej lieky, vezme si ich do práce a každý deň jej nachystá presnú dávku, ktorú potrebuje.

Takto to teda nepôjde.

...

Po prvej dávke je jej zle. Točí sa jej hlava. Lekárka jej povedala, že bude potrebovať veľa spánku a potom jej prikáže telesnú aktivitu. Točí sa jej hlava a pripadá si ako opitá. Nedokáže stáť na nohách a má takú veľkú chuť nájsť niečo ostré a dorezať si krk. Tam sú tepny.

...

Zobudí sa po 16 hodinách. Jediné, čo vie, že medzitým ju zobudil priateľ a dal jej ďalšie lieky. Na víkend nebudú spolu, nevie mu sľúbiť, či sa ešte uvidia, chuť zabiť sa je čím ďalej tým väčšia. Jeden z nežiaducich účinkov – v prípade že máte sklony k sebapoškodzovaniu a samovražedné úmysly, chuť ublížiť si bude počas prvých dní väčšia ako zvyčajne. V takomto prípade o tom povedzte svojej rodine alebo priateľom, dajte im prečítať túto informáciu.

...

Prežila víkend. Prežila nasledujúceho pol roka. A už to nie je také čierno-biele. A jediné, čo chce povedať, je "ďakujem".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?